Ελλάδα - Ρωσία 73-69

Ήθελε δεν ήθελε, η Εθνική έχασε από τη Ρωσία με 73-69 και θα αγωνιστεί με τη Γαλλία ή την Ισπανία στους "16" του Μουντομπάσκετ.
Άνευρη, χωρίς διάθεση για να τρέξει και με τον Φώτση να παρακολουθεί το ματς από τον πάγκο, η Εθνική δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρωσία και έδωσε το δικαίωμα σε όλους όσοι υποστήριζαν ότι θα καθόταν να χάσει να πανηγυρίζουν...

Δύο τρίποντα από τους Διαμαντίδη και Σπανούλη μείωσαν το σκορ σε 69-73 στα 7'', όμως ήταν πια αργά καθώς δεν υπήρχε χρόνος για να αντιδράσει.

Πλέον, στους "16" το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αγωνιστεί το ερχόμενο Σάββατο κόντρα σε Γαλλία ή Ισπανία, ανάλογα με το αποτέλεσμα του βραδινού αγώνα των τρικολόρ με τη Νέα Ζηλανδία. Πάντως, εφόσον, προκριθεί στους "8" θα αποφύγει τις ΗΠΑ.

Ο αγώνας:

Νωθρά μπήκε στο παρκέ η Εθνική η οποία ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Ζήση, Διαμαντίδη, Σπανούλη, Τσαρτσαρή και Μπουρούση, έχοντας εκτός τον Φώτση λόγω τραυματισμού. Οι διεθνείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-9 και ο Καζλάουσκας κάλεσε νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ.

Οι Ρώσοι ήταν πιο γρήγοροι και βρίσκονταν συνεχώς ένα κλικ πιο μπροστά καρφώνοντας στο καλάθι μας πότε με τον Μοζγκόφ και πότε με τον Ζουκανένκο. Το 4-16 έδειχνε με τον πιο εμφατικό τρόπο ότι η Εθνική είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση.

Το 10-20 της α΄περιόδου έδειχνε την επιθετική δυστοκία της ομάδας η οποία δεν είχε βρει στόχο από τα 6.25μ. και δυσκολευόταν να φτάσει στο καλάθι.

Βρήκε ρυθμό με Καλάθη, Καϊμακόγλου

Με τον Κώστα Καϊμακόγλου που ήταν άρρωστος αλλά μπήκε στο παρκέ για να βοηθήσει, η Εθνική μείωσε στους πέντε (22-17), ενώ ο Καλάθης έτρεχε την ομάδα στον αιφνιδιασμό. Οι Ρώσοι έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι και ο Σόφο μείωσε στο καλάθι (22-20) με κάρφωμα.

Το σερί της ελληνικής ομάδας (8-0) έσπασε ο Καούν που έγραψε το 20-24 στο 16'. Η Εθνική πήρε κι άλλους πόντους από τον Καϊμακόγλου με δύο βολές (22-24), όμως τα λάθη συνεχίζονταν όπως άλλωστε και η αστοχία.

Ευτυχώς που λάθη δεν κάναμε μόνο εμείς και με τον Καϊμακόγλου μειώσαμε στον πόντο 27-28, ενώ με καλάθι και φάουλ του Ζήση στα 40'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφαρίσαμε σε 40-40, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου αφού ακολούθησαν μία λάθος επίθεση για τους Ρώσους και ένα άστοχο σουτ του Τσαρτσαρή.

Στο τέλος του ημιχρόνου, τα ποσοστά της Εθνικής ήταν κάπως καλύτερα (9/19 δίπ., 2/13 τρίπ.), όμως υπήρχε προβληματισμός για τη συνέχεια, κάτι που φαινόταν και στο πρόσωπο του Καζλάουσκας.

Ξέφυγαν οι Ρώσοι

Η Ελλάδα ξεκίνησε με το ίδιο σχήμα στο β' ημίχρονο και η Ρωσία με την ίδια διάθεση να τρέξει. Έτσι, λοιπόν, οι Ρώσοι ξέφυγαν με 4 (30-34), όμως οι διεθνείς "αφυπνίστηκαν" γρήγορα και ισοφάρισαν σε 34-34, με τους Σπανούλη και Τσαρτσαρή.

Η εναλλαγή στο σκορ συνεχίστηκε για λίγο ακόμα, όμως οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 και το 37-36 με το οποίο είχε προηγηθεί η Εθνική μετά από τρίποντο του Μπουρούση μετατράπηκε σε 37-49 μέσα σε τέσσερα λεπτά. Έτσι, λοιπόν, οι Ρώσοι έχτισαν μια διαφορά 12 πόντων με τον Μοζγκόφ να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα.

Ο Περπέρογλου με τζαμπ σουτ από τα 5,5 μέτρα μείωσε σε 39-49, όμως ο Καούν απάντησε γρήγορα με καλάθι και φάουλ και η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους έδειχνε να εδραιώνεται. Μία διαφορά που όχι μόνο διατηρούσαν οι Ρώσοι αλλά αυξανόταν κι άλλο (43-57). Με πέντε προσωπικούς πόντους του Βορόντσεβιτς η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο και έφτασε τους 16 πόντους στο 30' (43-59).

Αντέδρασε πολύ αργά

Κι αν ήλπιζε κανείς ότι η Εθνική θα αντιδρούσε, στο ξεκίνημα της δ' περιόδου οι Ρώσοι εκτόξευσαν το παιχνίδι στους 20 πόντους (43-63) και η σεμνή τελετή έδειξε να παίρνει τέλος. Δύο καλάθια από Σόφο και Πρίντεζη μείωσαν σε 47-63 και κάτι έδειχνε να κινείται στην Εθνική.

Ένα 4-0 με σαφώς μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα μείωσε σε 55-66, ενώ οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Διαμαντίδη έφεραν την Εθνική σε απόσταση κάτω των 10 πόντων μετά από πολλή ώρα (58-66). Πάντως, ο Φριντζόν απάντησε αμέσως από τα 6.25μ. (58-69).

Ο Νίκος Ζήσης με δύο προσωπικά του καλάθια έκανε το 62-69, όμως στη συνέχεια ο Σχορτσανίτης έχασε την ευκαιρία να σκοράρει καθώς μπερδεύτηκε και η μπάλα βγήκε εκτός παρκέ. Κάτι που δεν συγχώρησε ο Ζουκανένκο (62-71).

Στο 39' ο Φριτζόν επανέφερε τη διαφορά στους 10 (63-73) και οι Διαμαντίδης, Σπανούλης ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα μειώνοντας σε 69-73. Ήταν όμως πια αργά και η Ρωσία πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 30-30, 43-59, 69-73.

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Μπουρούσης 5(1), Ζήσης 11, Σπανούλης 8(2), Καλάθης 3, Πρίντεζης 2, Περπέρογλου 2, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Καϊμακόγλου 7(1), Σχορτσανίτης 16.

Ρωσία (Μπλατ): Βορόντσεβιτς 10(2), Κολέσνοκοφ, Μπίκοφ 4, Φριντζόν 8(2), Καούν 8, Ζουκανένκο 6, Πονκρασόφ 4, Μόνια 6, Βορόνοφ 9, Μοζγκόφ 18.